Hüttenliebe :) ööbimine mägihütis Austria alpides

Ööbimine mägihütis on midagi muud, kui ööbimine lihtsalt hütis 😊 Kui hütt on meie mõistes väike, kössivajunud puidust majake, siis oma nimekaimuga Austriast on tal ühine ehk vaid ehitusmaterjal. 

Austria mägihütid on keskeltläbi 100 aasta vanused ja erinevalt kategoriseeritud. Hütid, mis jäävad matkajate radadele on juba nii täiustatud ja arendatud, et neid võib nimetada üheks majutustüübiks, mis lisaks väljapuhkamisele pakuvad hingematvaid vaateid, suurepärast kõhutäit, mõnusat äraolemist ja mis kõige olulisem matkainimeste vaba ja positiivset õhustiku, atmosfääri.

Ehitati neid erinevatel põhjustel: kaubanduslikel, sõjalistel, salakaubavedajate, kristalliotsijate, kurjategijate, aga loomulikult ka jahimajadena. Majutuskohtadena hakkas mägihüti kultuur arenema hospiitside rajamisest alates, ja sealt juba renessansi aega, kui arenema hakkas mägironimine (ennekõike geograafide, kartograafide, glatsioloogide, botaanikute, meteoroloogide ja maalikunstnike kaudu).

Kosutav ning ainulaadselt ehe ööbimine mägihütis  ja magamata öö madratsilaagris – nende vahel on aga õhkõrn piir, kui sa ei tea, mis sind ees ootab. Mägihütis ööbimise 7 hetke 😊

  1. Higine saabumine

Hütti on näha juba kaugele. Siis, pärast pingutavat viimast tõusu, on lõpuks kätte jõudnud aeg: seisad higis nõretavana, jalatallad tuld löömas, pärastlõunase päikese valguses ja kukutad seljakoti maapinnale. Lõpuks see õnnestus, mõtled ise. Lõpuks on jõutud hütti. Pole ime, et oled selle üle õnnelik: lõppude lõpuks sai ööbimine broneeritud juba kuid tagasi, et saaks kusagil magada.

Keinprechthütte 2023
Keinprechthütte 2023

2. Esimene külm, gaseeritud jook (traditsiooniliselt õlu või Radler) hütiterrassil

Pärast edukat onni saabumist on järgmine sihtkoht väga selge: päikeseline panoraamterrass! Seal istuda, kurnatud ja õnnelikuna, oma külma joogiga ja nautida vaadet. Puhta südametunnistusega, et täna ei pea enam alla orgu tagasi minema, saab lõpuks ometi lõõgastuda. Kas saab olla suuremat rahulolu?

Keinprechthütte 2024

3. Dušš

Su hütiõnn ei pruugi aga kaua kesta. Oled otsustanud kõigile kaaskodanikele oleks parem, kui käid ära dušši all. Seisad juba kitsas dušši kabiinis, tabab sind jääkülm vesi. Sõna otseses mõttes – soe vesi võimalik ainult lisatasu eest (tavaliselt selleks puhuks seinal mündi automaat). Peab meeles pidama, et mägihütis napib kõiki ressursse ja peab leppima oma saatusega. Külm dušš on meie vereringele hea…

4. Esimene pilk laagrile (kui oled valinud madratsilaagri)

Veidi veel külmast duššist värisedes, kuid värske ja puhtana, astud laagrisse. Eelnev frustratsioon kaob kohe. See, kas asendub uuega või sa saad aru, kus sa tegelikult oled: maalähedane tuba, tume puit, vanad fotod seinale. See on nagu ajamasin – kus oled sattunud tagasi minevikku.

5. Õhtusöök

Taipad, et oled pikast matkast täiesti näljane. Laskud mööda krigisevat puidust treppi söögisaali, kus kahhelahi on köetud ja teised külastajad juba naudivad oma Spinatknöd`leid, Kasspatzen`it või Kaiserschmarren`it. See pole aeg, kus oma figuurile tähelepanu pöörata. Pärast tegusat päeva pole rohelise salati väljavaade just kõige ahvatlevam, nii, et otsustage toeka hütisöögi kasuks (portsjonid on tõsiselt suured). Lõppude lõpuks – sellist sööki ei saa iga päev. Pärast sööki jätkub naudingut nii introverdile – kes saab mägede kaugusesse vaadates filosofeerida elu üle, kui ekstraverdile, kes asub mängima lauamänge kõrval lauas istuvate matkasellidega või arutlema nendega kui raske oli möödunud rada.

Populaarne hütiõhtu ajaviide

6. Öö laagri toas 

Pärast mõnusat õhtusööki on päev läbi ja võib välja teenitud magusat und nautima minna. Nii sa arvad. Mitte ainult rikkalik hüti söök ei koorma kõhtu ja röövib une, vaid ka vali norskamine. Niipea, kui su silmad sulguvad, heliseb kellegi esimene äratuskell (ärgatakse erinevatel aegadel). Tõenäoliselt said magada vaid 4 tundi. Kuid pärast esimest sammu hütiuksest välja, tunned end taas ärkvel. Mägiõhk on sama värskendav kui külm dušš.

Ööbimine mägihütis laagri toas

7. Mälestused

Mäest alla suundudes on kogu väsimus kadunud ning tunned ennast õnneliku ja värskena. Oled juba ammu unustanud masendava öö. Naaste tsivilisatsiooni märkad, et tunned end oluliselt lõdvestunumalt kui eelmisel päeval. „See oli imeline…. Millal me jälle üles läheme?“ hüüad oma matkasõbrale , kellel on sügavad ringid silmade all, hüvasti jättes. See tunne jääb sinuga kogu eluks.

Bayreuther Hütte 2020
Simonyhütte 2023
Simonyhütte 2023
Binsalm
Binsalm
Hämmermoosalm
Hämmermoosalm
Bayreuther Hütte 2019
Bayreuther Hütte 2019

Kui õigel ajal jaole saada, on ööbimine mägihütis kõige mugavam broneerida lehelt: https://www.alpenverein.at/huetten/finder.php

Üks sellistest matkadest leiab aset sellel aastal: https://chillen.ee/matkapuhkus-magedes/

Rubriigid: Mägimatkamine. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.